SkyVerge WooCommerce Plugin Framework 1.0.0 - en to fr translation catalogue (399 entries)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to %2$sread the documentation%3$s :)
fr: Merci d’avoir installé %1$s ! Pour commencer, prenez une minute pour %2$slire la documentation%3$s :)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to complete these %2$squick and easy setup steps%3$s :)
fr: Merci d’avoir installé %1$s ! Pour commencer, prenez une minute pour compléter ces %2$sétapes de configuration rapides et faciles%3$s :)

en: Setup
fr: Configuration

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
fr: %s &rsaquo; Configuration

en: Oops! An error occurred, please try again.
fr: Oups ! Une erreur s'est produite. Merci de réessayer.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
fr: Aucun résultat

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
fr: Échec du chargement

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
fr: Veuillez saisir un ou plusieurs caractères

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
fr: Veuillez entrer au moins %qty% caractères

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
fr: Veuillez supprimer un caractère

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
fr: Veuillez supprimer %qty% caractères

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
fr: Vous ne pouvez sélectionner qu’un élément

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
fr: Vous ne pouvez sélectionner que %qty% éléments

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
fr: Chargement d’autres résultats&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
fr: Recherche&hellip;

en: Ready!
fr: Prêt !

note: translators: Placeholder: %s - plugin name
en: Welcome to %s!
fr: Bienvenue chez %s !

en: This quick setup wizard will help you configure the basic settings and get you started.
fr: Cet assistant de configuration rapide vous aidera à configurer les réglages de base pour démarrer.

note: translators: Placeholder: %s - the plugin name
en: %s is ready!
fr: %s est prêt !

en: Next step
fr: Étape suivante

en: You can also:
fr: Vous pouvez également :

en: View the Docs
fr: Voir les documents

en: See more setup options
fr: Voir d’autres options de configuration

en: Learn more about customizing the plugin
fr: En savoir plus sur la personnalisation de l’extension

en: Review Your Settings
fr: Vérifier vos réglages

en: Leave a Review
fr: Laissez un avis

en: Continue
fr: Continuer

en: Return to the WordPress Dashboard
fr: Retourner au tableau de bord WordPress

en: Not right now
fr: Pas tout de suite

en: Skip this step
fr: Passer cette étape

[ctx: Button label]
en: Edit the Checkout Page
fr: Modifier la page de paiement

note: translators: Context: WordPress blocks and shortcodes. Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, %4$s - opening HTML <a> tag, %5$s - `[woocommerce_checkout]` shortcode tag, %6$s - closing HTML </a> tag
en: %1$s is not yet compatible with the Checkout block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
fr: %1$s n’est pas encore compatible avec le bloc Paiement. Nous recommandons %2$sde suivre ce guide%3$s pour revenir au shortcode %4$s%5$s%6$s.

[ctx: Button label]
en: Edit the Cart Page
fr: Modifier la page du panier

note: translators: Context: WordPress blocks and shortcodes. Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, %4$s - opening HTML <a> tag, %5$s - `[woocommerce_cart]` shortcode tag, %6$s - closing HTML </a> tag
en: %1$s is not yet compatible with the Cart block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
fr: %1$s n'est pas encore compatible avec le bloc Panier. Nous recommandons %2$sde suivre ce guide%3$s pour revenir au shortcode %4$s%5$s%6$s.

en: The following plugin is disabled because it is out of date and incompatible with newer plugins on your site: | The following plugins are disabled because they are out of date and incompatible with newer plugins on your site:
fr[0]: L’extension suivante est désactivée car elle est obsolète et incompatible avec les extensions plus récentes de votre site :
fr[1]: Les extensions suivantes sont désactivées car elles sont obsolètes et incompatibles avec les extensions plus récentes de votre site :

note: translators: Context is for plugins to activate or deactivate. HTML Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag, %3$s - <em> tag, %4$s - </em> tag, %5$s - <a> tag, %6$s - </a> tag, %7$s - <a> tag, %8$s - </a> tag
en: To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugin, or %7$sdeactivate the following%8$s: | To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugins, or %7$sdeactivate the following%8$s:
fr[0]: Pour résoudre ce problème, veuillez %1$smettre à jour%2$s (recommandé) %3$sou%4$s %5$sdésactiver%6$s l’extension ci-dessus, ou %7$sdésactivez la suivante%8$s :
fr[1]: Pour résoudre ce problème, veuillez %1$smettre à jour%2$s (recommandé) %3$sou%4$s %5$sdésactiver%6$s les extensions ci-dessus, ou %7$sdésactivez la suivante%8$s :

en: The following plugins are inactive because they require a newer version of WooCommerce:
fr: Les extensions suivantes sont inactives car elles nécessitent une version plus récente de WooCommerce :

en: The following plugin is inactive because it requires a newer version of WooCommerce:
fr: L’extension suivante est inactive car elle nécessite une version plus récente de WooCommerce :

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - WooCommerce version number
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or newer
fr: %1$s nécessite WooCommerce %2$s ou une version plus récente

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Please %1$supdate WooCommerce%2$s
fr: Veuillez %1$smettre à jour WooCommerce%2$s

[ctx: coordinating conjunction for a list of items: a, b, and c]
en: and
fr: et

note: translators: A list of items, for example: "US or Canada", or "US, Canada, or Mexico". English uses Oxford comma before the conjunction ("or") if there are at least 2 items preceding it - hence the use of plural forms. If your locale does not use Oxford comma, you can just provide the same translati
en: %1$s or %2$s | %1$s, or %2$s
fr[0]: %1$s ou %2$s
fr[1]: %1$s, ou %2$s

note: translators: A list of items, for example: "US and Canada", or "US, Canada, and Mexico". English uses Oxford comma before the conjunction ("and") if there are at least 2 items preceding it - hence the use of plural forms. If your locale does not use Oxford comma, you can just provide the same transl
en: %1$s and %2$s | %1$s, and %2$s
fr[0]: %1$s et %2$s
fr[1]: %1$s, et %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a PHP extension/comma-separated list of PHP extensions
en: %1$s requires the %2$s PHP extension to function. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extension. | %1$s requires the following PHP extensions to function: %2$s. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extensions.
fr[0]: Le bon fonctionnement de %1$s nécessite l’extension PHP %2$s. Contactez votre hébergeur ou votre administrateur de serveur pour installer et configurer l’extension manquante.
fr[1]: Le bon fonctionnement de %1$s nécessite les extensions PHP suivantes : %2$s. Contactez votre hébergeur ou votre administrateur de serveur pour installer et configurer les extensions manquantes.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a PHP function/comma-separated list of PHP functions
en: %1$s requires the %2$s PHP function to exist.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing function. | %1$s requires the following PHP functions to exist: %2$s.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing functions.
fr[0]: %1$s nécessite la fonction PHP %2$s pour exister.  Contactez votre hébergeur ou votre administrateur de serveur pour installer et configurer la fonction manquante.
fr[1]: %1$s nécessite les fonctions PHP suivantes pour exister : %2$s.  Contactez votre hébergeur ou votre administrateur de serveur pour installer et configurer les fonctions manquantes.

note: translators: Placeholder: %s - a PHP setting value
en: %s or higher
fr: %s ou plus

en: Please contact your hosting provider or server administrator to configure these settings.
fr: Veuillez contacter votre fournisseur d’hébergement ou votre administrateur de serveur pour configurer ces réglages.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> HTML tag, %2$s - </strong> HTML tag
en: Hey there! We've noticed that your server is running %1$san outdated version of PHP%2$s, which is the programming language that WooCommerce and its extensions are built on.
fr: Bonjour ! Nous avons remarqué que votre serveur exécute %1$sune version obsolète de PHP%2$s, le langage de programmation utilisé pour construire WooCommerce et ses extensions.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> HTML tag, %2$s - </strong> HTML tag
en: The PHP version that is currently used for your site is no longer maintained, nor %1$sreceives security updates%2$s; newer versions are faster and more secure.
fr: La version de PHP actuellement utilisée pour votre site ne fait plus l’objet de maintenance, et %1$sne reçoit plus de mises à jour de sécurité%2$s ; les versions plus récentes sont plus rapides et plus sûres.

note: translators: Context: User is running an outdated PHP Version a plugin is not compatible with. Placeholders: %s - the plugin name
en: As a result, %s no longer supports this version and you should upgrade PHP as soon as possible.
fr: Par conséquent, %s ne prend plus en charge cette version et vous devez mettre à jour PHP dès que possible.

note: translators: Context: The host can update PHP version for the user. Placeholders: %1$s - <a> HTML tag, %2$s - </a> HTML tag
en: Your hosting provider can do this for you. %1$sHere are some resources to help you upgrade%2$s and to explain PHP versions further.
fr: Votre fournisseur d’hébergement peut le faire pour vous. %1$sVoici quelques ressources qui vous aideront à mettre à jour%2$s et qui expliqueront en détail les versions de PHP.

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: You cannot clone instances of %s.
fr: Vous ne pouvez pas cloner les instances de %s.

note: translators: Placeholders: %s - plugin name
en: You cannot unserialize instances of %s.
fr: Vous ne pouvez pas désérialiser les instances de %s.

note: translators: Docs as in Documentation
en: Docs
fr: Documents

[ctx: noun]
en: Support
fr: Support technique

[ctx: verb]
en: Review
fr: Révision

note: translators: Placeholders: %1$s - PHP setting value, %2$s - version or value required
en: %1$s - A minimum of %2$s is required.
fr: %1$s - Un minimum de %2$s est obligatoire.

note: translators: Context: As in "Value has been set as [foo], but [bar] is required". Placeholders: %1$s - current value for a PHP setting, %2$s - required value for the PHP setting
en: Set as %1$s - %2$s is required.
fr: Défini comme %1$s - %2$s est obligatoire.

en: Configure
fr: Configurer

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Awesome!
fr: Parfait !

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Fantastic!
fr: Fantastique !

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Cowabunga!
fr: Cowabunga !

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Congratulations!
fr: Félicitations !

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Hot dog!
fr: Super !

note: translators: Placeholders: %1$s - Plugin name, %2$s - Opening HTML <a> tag, %3$s - Closing HTML </a> tag, %4$s - Opening HTML <a> tag, %5$s - Closing HTML </a> tag
en: Are you having a great experience with %1$s so far? Please consider %2$sleaving a review%3$s! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please %4$sreach out to our support team%5$s.
fr: Avez-vous eu une bonne expérience avec %1$s jusqu’à présent ? N’hésitez pas à %2$slaisser un commentaire%3$s ! Si les choses ne se passent pas tout à fait comme prévu, nous serons heureux de vous aider. Veuillez %4$scontacter notre équipe de support%5$s.

[ctx: Payment transaction capture]
en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
fr: Souhaitez-vous vraiment traiter cette saisie ? Cette action ne peut pas être annulée.

[ctx: Payment transaction capture failed error message]
en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
fr: Un problème s’est produit et la saisie n'a pas pu être effectuée. Veuillez réessayer.

note: translators: verb, as in "Capture credit card charge". Used when an amount has been pre-authorized before, but funds have not yet been captured (taken) from the card. Capturing the charge will take the money from the credit card and put it in the merchant's pockets.
en: Capture Charge
fr: Saisir le montant

en: This charge has been fully captured.
fr: Ce montant a été intégralement saisi.

en: This charge can no longer be captured.
fr: Ce montant ne peut plus être capturé.

en: This charge cannot be captured.
fr: Ce montant ne peut pas être capturé.

en: Are you sure you want to remove this token?
fr: Voulez-vous vraiment retirer ce jeton ?

en: Invalid token data
fr: Données de jeton non valides

en: An error occurred. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite. Veuillez réessayer.

en: Default
fr: Par défaut

en: Token ID
fr: ID de jeton

en: Card Type
fr: Type de carte

[ctx: Last four digits of a payment method]
en: Last Four
fr: Quatre derniers

en: Expiration (MM/YY)
fr: Expiration (MM/AA)

note: translators: e-check account type, HTML form field label
en: Account Type
fr: Type de compte

en: Checking
fr: Vérification

en: Savings
fr: Économies

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Add New
fr: Ajouter

en: Save
fr: Enregistrer

en: Remove
fr: Supprimer

note: translators: Placeholder: %s - Plugin name translators: Placeholder: %s - Payment gateway title (e.g. Authorize.Net, Braintree, etc.)
en: %s Payment Tokens
fr: Jetons de paiement %s

en: Customer ID
fr: ID client

en: This section contains configuration settings for this gateway.
fr: Cette section contient les réglages de configuration pour cette passerelle.

en: Environment
fr: Environnement

en: The transaction environment for this gateway.
fr: L’environnement de transaction pour cette passerelle.

en: Tokenization Enabled
fr: Tokenisation activée

en: Displays whether or not tokenization is enabled for this gateway.
fr: Indique si la tokenisation est activée ou non pour cette passerelle.

en: Debug Mode
fr: Mode de débogage

en: Displays whether or not debug logging is enabled for this gateway.
fr: Indique si la journalisation de débogage est activée ou non pour cette passerelle.

en: Display at Checkout & Log
fr: Affichage au moment du paiement et djournalisation

en: Display at Checkout
fr: Affichage au moment du paiement

en: Save to Log
fr: Enregistrer dans le journal

en: Off
fr: Désactiver

[ctx: Authorized transaction for order payment]
en: Authorization total
fr: Total autorisé

[ctx: Captured transaction (without charge) for order payment]
en: Amount already captured
fr: Montant déjà capturé

en: Remaining order total
fr: Montant total restant de la commande

[ctx: Capture (without charge) amount for order payment]
en: Capture amount
fr: Capturer le montant

en: Comment (optional):
fr: Commentaire (facultatif) :

note: translators: Context: Capture payment without charge. Placeholder: %s - transaction amount to be captured.
en: Capture %s
fr: Capturer %s

en: Cancel
fr: Annuler

en: -- Select an option --
fr: -- Sélectionner une option --

en: No saved payment tokens
fr: Aucun jeton de paiement enregistré

en: The gateway customer ID for the user. Only edit this if necessary.
fr: L’ID client de la passerelle pour l’utilisateur. Modifiez si nécessaire uniquement.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment
fr: Une erreur s’est produite. Veuillez réessayer ou utilisez un autre moyen de paiement.

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
fr: Nous ne pouvons pas traiter votre commande sur la base des informations de paiement que vous avez fournies. Veuillez utiliser un autre compte de paiement ou un autre moyen de paiement.

en: This order is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
fr: Cette commande est mise en attente pour la vérification. Veuillez nous contacter pour terminer la transaction.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: This order is being placed on hold for review due to an incorrect card verification number. You may contact the store to complete the transaction.
fr: Cette commande est mise en attente pour examen en raison d’un numéro de vérification de carte incorrect. Vous pouvez contacter la boutique pour terminer la transaction.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number is invalid, please try again.
fr: Le numéro de vérification de la carte n’est pas valide. Veuillez réessayer.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: Please enter your card verification number and try again.
fr: Veuillez saisir le numéro de vérification de votre carte et réessayez.

[ctx: Credit or debit card]
en: That card type is not accepted, please use an alternate card or other form of payment.
fr: Ce type de carte n’est pas accepté. Veuillez utiliser une autre carte ou un autre moyen de paiement.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card type is invalid or does not correlate with the credit card number. Please try again or use an alternate card or other form of payment.
fr: Le type de carte n’est pas valide ou ne correspond pas au numéro de la carte de crédit. Veuillez réessayer ou utilisez une autre carte ou un autre moyen de paiement.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please select the card type and try again.
fr: Veuillez sélectionner le type de carte et réessayez.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card number is invalid, please re-enter and try again.
fr: Le numéro de carte n’est pas valide, veuillez le saisir à nouveau et réessayez.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card number and try again.
fr: Veuillez saisir votre numéro de carte et réessayez.

[ctx: Credit or debit card (whole date issue)]
en: The card expiration date is invalid, please re-enter and try again.
fr: La date d’expiration de la carte n’est pas valide, veuillez la saisir à nouveau et réessayez.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration month is invalid, please re-enter and try again.
fr: Le mois d’expiration de la carte n’est pas valide, veuillez le saisir à nouveau et réessayez.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration year is invalid, please re-enter and try again.
fr: L’année d’expiration de la carte n’est pas valide, veuillez la saisir à nouveau et réessayez.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card expiration date and try again.
fr: Veuillez saisir la date d’expiration de votre carte et réessayez.

en: The bank routing number is invalid, please re-enter and try again.
fr: Le numéro de routage bancaire n’est pas valide, veuillez le saisir à nouveau et réessayer.

en: The bank account number is invalid, please re-enter and try again.
fr: Le code de la banque n’est pas valide, veuillez le saisir à nouveau et réessayez.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card is expired, please use an alternate card or other form of payment.
fr: La carte fournie a expiré. Veuillez utiliser une autre carte ou un autre moyen de paiement.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card was declined, please use an alternate card or other form of payment.
fr: La carte fournie a été refusée. Veuillez utiliser une autre carte ou un autre moyen de paiement.

[ctx: Credit or debit card]
en: Insufficient funds in account, please use an alternate card or other form of payment.
fr: Le compte n’est pas suffisamment approvisionné. Veuillez utiliser une autre carte ou un autre moyen de paiement.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card is inactivate or not authorized for card-not-present transactions, please use an alternate card or other form of payment.
fr: La carte est inactive ou elle n’est pas autorisée pour les transactions sans présentation de carte. Veuillez utiliser une autre carte ou un autre moyen de paiement.

[ctx: Credit or debit card]
en: The credit limit for the card has been reached, please use an alternate card or other form of payment.
fr: La limite de crédit de la carte a été atteinte. Veuillez utiliser une autre carte ou un autre moyen de paiement.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number does not match. Please re-enter and try again.
fr: Le numéro de vérification de la carte ne correspond pas. Veuillez le saisir à nouveau et réessayez.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided address does not match the billing address for cardholder. Please verify the address and try again.
fr: L’adresse fournie ne correspond pas à l’adresse de facturation du titulaire de la carte. Veuillez vérifier l’adresse et réessayez.

en: Payment error, please try another payment method or contact us to complete your transaction.
fr: Erreur de paiement. Veuillez essayer un autre moyen de paiement ou contactez-nous pour terminer votre transaction.

en: Card expiration date is invalid
fr: La date d’expiration de la carte n’est pas valide

en: Card number is missing
fr: Le numéro de carte est manquant

en: Card number is invalid (wrong length)
fr: Le numéro de carte n’est pas valide (mauvaise longueur)

en: Card number is invalid (only digits allowed)
fr: Le numéro de carte n’est pas valide (seuls les chiffres sont autorisés)

en: Card number is invalid
fr: Le numéro de carte n’est pas valide

en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
fr: Le code de sécurité de la carte n’est pas valide (seuls les chiffres sont autorisés)

en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
fr: Le code de sécurité de la carte n’est pas valide (il doit comporter 3 ou 4 chiffres)

en: Card security code is missing
fr: Le code de sécurité de la carte est manquant

en: Routing Number is missing
fr: Le numéro de routage est manquant

en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
fr: Le numéro de routage n’est pas valide (seuls les chiffres sont autorisés)

en: Routing number is invalid (must be 9 digits)
fr: Le numéro de routage n’est pas valide (il doit comporter 9 chiffres)

en: Account Number is missing
fr: Le numéro de compte est manquant

en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
fr: Le numéro de compte n’est pas valide (seuls les chiffres sont autorisés)

[ctx: Bank account]
en: Account number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
fr: Le numéro de compte n’est pas valide (il doit comporter entre 5 et 17 chiffres)

en: Driver's license number is invalid
fr: Le numéro du permis de conduire n’est pas valide

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is invalid (only digits are allowed)
fr: Le numéro de chèque n’est pas valide (seuls les chiffres sont autorisés)

en: The transaction failed.
fr: La transaction a échoué.

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

note: translators: Placeholder: %s - Error message
en: Payment method address could not be updated. %s
fr: L’adresse du moyen de paiement n’a pas pu être mise à jour. %s

note: translators: Placeholders: %1$s - Payment method title, %2$s - Payment account type (savings/checking) (may or may not be available), %3$s - Last four digits of the account translators: Context: "Check" as in "bank check" (noun, not verb). Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - payment ac
en: %1$s Check Transaction Approved: %2$s account ending in %3$s
fr: Transaction par chèque %1$s approuvée : compte %2$s se terminant par %3$s

note: translators: Placeholder: %s - Bank check number translators: Context: "Check" as in "bank check" (noun, not verb). Placeholder: %s - check number
en: Check number %s
fr: Numéro de chèque %s

note: translators: Placeholder: %s - Payment transaction ID
en: (Transaction ID %s)
fr: (ID de transaction %s)

note: translators: Example: "Braintree Test Authorization Approved: Mastercard ending in 1234". Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge), %4$s - card type (mastercard, visa, ...), %5$s - last four digits of the card
en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s ending in %5$s
fr: %3$s %2$s %1$s approuvé : %4$s se terminant par %5$s

[ctx: Noun, software environment]
en: Test
fr: Commande de test

[ctx: Credit card transaction type]
en: Authorization
fr: Autorisation

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
fr: Frais

note: translators: Example: "Authorize.Net Test Charge Approved: Mastercard" - Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge), %4$s - card type (mastercard, visa, ...)
en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s
fr: %3$s %2$s %1$s approuvé : %4$s

note: translators: Placeholder: %s - Credit card expiry date translators: Placeholders: %s - expiry date
en: (expires %s)
fr: (expire le %s)

note: translators: Placeholders: %s - failure message
en: Tokenization Request Failed: %s
fr: Échec de la demande de tokenisation : %s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - failure message
en: %1$s Tokenization Request Failed: %2$s
fr: Échec de la demande de tokenisation pour %1$s : %2$s

note: translators: This is a message describing that the transaction in question only performed a credit card authorization and did not capture any funds.
en: Authorization only transaction
fr: Transaction avec autorisation uniquement

note: translators: Placeholders: %s - failure message. Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: Oops, adding your new payment method failed: %s
fr: Oups, l’ajout de votre nouveau moyen de paiement a échoué : %s

note: translators: Payment method as in a specific credit card. Placeholders: %1$s - card type (visa, mastercard, ...), %2$s - last four digits of the card, %3$s - card expiry date
en: Nice! New payment method added: %1$s ending in %2$s (expires %3$s)
fr: Super ! Nouveau moyen de paiement ajouté : %1$s se terminant par %2$s (expire en %3$s)

note: translators: Payment method as in a specific e-check account. Placeholders: %1$s - account type (checking/savings), %2$s - last four digits of the account
en: Nice! New payment method added: %1$s account ending in %2$s
fr: Super ! Nouveau moyen de paiement ajouté : compte %1$s se terminant par %2$s

note: translators: Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: Nice! New payment method added.
fr: Super ! Nouveau moyen de paiement ajouté.

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - customer email. Payment method as in a specific credit card, e-check or bank account
en: %1$s - Add Payment Method for %2$s
fr: %1$s - Ajouter un moyen de paiement pour %2$s

en: Checking Account
fr: Compte-chèques

en: Savings Account
fr: Compte d’épargne

en: Credit / Debit Card
fr: Carte de crédit / débit

en: Bank Account
fr: Compte bancaire

[ctx: payment method type]
en: Account
fr: Compte

en: Thank you for your order, please click the button below to pay.
fr: Merci de votre commande. Veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour payer.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to complete payment.
fr: Merci de votre commande. Nous vous redirigeons maintenant vers la page de paiement.

en: Pay Now
fr: Payer maintenant

en: Cancel Order
fr: Annuler la commande

note: translators: Placeholders: %s - a WooCommerce order ID
en: Could not find order %s
fr: Impossible de trouver la commande %s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc)
en: %s duplicate transaction received
fr: Transaction %s dupliquée reçue

note: translators: Placeholder: %s - Order number
en: Order %s is already paid for.
fr: La commande %s a déjà été payée.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - payment method name (mastercard, bank account, etc), %3$s - last four digits of the card/account, %4$s - card/account expiry date
en: %1$s Payment Method Saved: %2$s ending in %3$s (expires %4$s)
fr: Moyen de paiement pour %1$s enregistré : %2$s se terminant par %3$s (expire le %4$s)

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as CyberSouce, NETbilling, etc), %2$s - account type (checking/savings - may or may not be available), %3$s - last four digits of the account
en: %1$s eCheck Payment Method Saved: %2$s account ending in %3$s
fr: Moyen de paiement par eCheck pour %1$s enregistré : compte %2$s se terminant par %3$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as CyberSouce, NETbilling, etc)
en: %s Payment Method Saved
fr: Moyen de paiement %s enregistré

note: translators: Placeholders: %s - a failed tokenization API error
en: Tokenization failed. %s
fr: La tokenisation a échoué. %s

en: Edit
fr: Modifier

en: Title
fr: Titre

en: Details
fr: Détails

en: Default?
fr: Par défaut ?

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite lors de la mise à jour de votre moyen de paiement. Veuillez réessayer.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce mode de paiement ?

note: translators: Payment method as in a specific credit card, eCheck or bank account
en: You do not have any saved payment methods.
fr: Vous n’avez enregistré aucun moyen de paiement.

en: Nickname
fr: Surnom

en: Oops, you took too long, please try again.
fr: Oups, vous avez pris trop de temps, veuillez réessayer.

en: There was an error with your request, please try again.
fr: Une erreur s’est produite dans votre demande, veuillez réessayer.

en: Card Number
fr: Numéro de carte

en: MM / YY
fr: MM / AA

en: Card Security Code
fr: Code de sécurité de la carte

en: Where do I find this?
fr: Où puis-je trouver ces informations ?

note: translators: e-check routing number, HTML form field label, https://en.wikipedia.org/wiki/Routing_transit_number
en: Routing Number
fr: Numéro d’acheminement bancaire

note: translators: e-check account number, HTML form field label
en: Account Number
fr: Numéro de compte

[ctx: account type]
note: translators: http://www.investopedia.com/terms/c/checkingaccount.asp
en: Checking
fr: Vérification

[ctx: account type]
note: translators: http://www.investopedia.com/terms/s/savingsaccount.asp
en: Savings
fr: Économies

note: translators: Test mode refers to the current software environment
en: TEST MODE ENABLED
fr: MODE TEST ACTIVÉ

[ctx: Bank check (noun)]
en: Sample Check
fr: Exemple de chèque

note: translators: Payment method as in a specific credit card, eCheck or bank account
en: Manage Payment Methods
fr: Gérer les moyens de paiement

en: Use a new card
fr: Utiliser une nouvelle carte

en: Use a new bank account
fr: Utiliser un nouveau compte bancaire

note: translators: account as in customer's account on the eCommerce site
en: Securely Save to Account
fr: Enregistrer en toute sécurité sur le compte

en: Payment Info
fr: Informations de paiement

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag
en: %1$s: WooCommerce is not being forced over SSL; your customers' payment data may be at risk. %2$sVerify your site URLs here%3$s
fr: %1$s : WooCommerce n’est pas forcé sur SSL ; les données de paiement de vos clients peuvent être en danger. %2$sVérifiez les URL de votre site ici%3$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway name
en: %s will soon require TLS 1.2 support to process transactions and your server environment may need to be updated. Please contact your hosting provider to confirm that your site can send and receive TLS 1.2 connections and request they make any necessary updates.
fr: %s nécessitera bientôt la prise en charge de TLS 1.2 pour traiter les transactions et il faudra peut-être mettre à jour votre environnement de serveur. Veuillez contacter votre fournisseur d’hébergement pour confirmer que votre site peut envoyer et recevoir des connexions TLS 1.2 et lui demander d’effectuer les mises à jour nécessaires.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - a currency/comma-separated list of currencies, %3$s - <a> tag, %4$s - </a> tag
en: %1$s accepts payment in %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept %2$s to enable this gateway for checkout. | %1$s accepts payment in one of %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept one of %2$s to enable this gateway for checkout.
fr[0]: %1$s accepte les paiements en %2$s uniquement. %3$sConfigurez%4$s WooCommerce pour accepter %2$s afin d’activer cette passerelle pour le paiement.
fr[1]: %1$s accepte les paiements en l’une des devises suivantes :  %2$s uniquement. %3$sConfigurez%4$s WooCommerce pour accepter l’un des %2$s afin d’activer cette passerelle pour le paiement.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway name, %2$s - opening <a> tag, %3$s - closing </a> tag
en: Heads up! %1$s is currently configured to log transaction data for debugging purposes. If you are not experiencing any problems with payment processing, we recommend %2$sturning off Debug Mode%3$s
fr: Attention ! %1$s est actuellement configuré pour enregistrer les données de transaction à des fins de débogage. Si vous ne rencontrez aucun problème avec le traitement des paiements, nous vous recommandons de %2$sdésactiver le mode de débogage%3$s

note: translators: Placeholders: %s - gateway name
en: %s is not configured
fr: %s n’est pas configuré

en: Dismiss
fr: Rejeter

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - opening <a> HTML link tag, %3$s - closing </a> HTML link tag
en: Heads up! Apple Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
fr: Attention ! Apple Pay pour %1$s nécessite la version 3.2 ou supérieure de WooCommerce. Veuillez %2$smettre à jour WooCommerce%3$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - plugin name, %2$s - opening <a> HTML link tag, %3$s - closing </a> HTML link tag
en: Heads up! Google Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
fr: Attention ! Google Pay for %1$s nécessite la version 3.2 ou supérieure de WooCommerce. Veuillez %2$smettre à jour WooCommerce%3$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag
en: %1$s is inactive for subscription transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Subscriptions.
fr: %1$s est inactif pour les transactions d’abonnement. Veuillez %2$sactiver la tokenisation%3$s afin d’activer %1$s pour les abonnements.

en: %1$s is inactive for pre-order transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Pre-Orders.
fr: %1$s est inactif pour les transactions de précommande. Veuillez %2$sactiver la tokenisation%3$s afin d’activer %1$s pour les précommandes.

en: You must enable tokenization for this gateway in order to support automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
fr: Vous devez activer la tokenisation pour cette passerelle afin de prendre en charge les paiements de renouvellement automatique avec l’extension WooCommerce Subscriptions.

en: Inactive
fr: Inactif

note: translators: Placeholder: %s - Payment gateway title (e.g. Authorize.Net, Braintree...)
en: %s Customer ID
fr: ID client %s

en: Removed payment token "%d"
fr: Jeton de paiement « %d » supprimé

en: Expiry Date
fr: Date d’expiration

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first payment]
en: You successfully processed a payment!
fr: Vous avez traité un paiement avec succès !

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first refund]
en: You successfully processed a refund!
fr: Vous avez traité un remboursement avec succès !

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is missing
fr: Le numéro de carte est manquant

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid
fr: Le numéro de carte n’est pas valide

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (only digits allowed)
fr: Le numéro de carte n’est pas valide (seuls les chiffres sont autorisés)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (wrong length)
fr: Le numéro de carte n’est pas valide (mauvaise longueur)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card is invalid
fr: La carte n'est pas valide

note: translators: {card_type} will be replaced by a corresponding card type name, e.g. American Express
en: {card_type} card is invalid
fr: La carte {card_type}n'est pas valide

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is missing
fr: Le code de sécurité de la carte est manquant

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
fr: Le code de sécurité de la carte n’est pas valide (seuls les chiffres sont autorisés)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
fr: Le code de sécurité de la carte n’est pas valide (il doit comporter 3 ou 4 chiffres)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card expiration date is invalid
fr: La date d’expiration de la carte n’est pas valide

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is missing
fr: Le numéro de chèque est manquant

[ctx: For countries without states, "state" can be replaced with "place of issue".]
en: Driver's license state is missing
fr: Le lieu d’émission du permis de conduire est manquant

en: Driver's license number is missing
fr: Le numéro du permis de conduire est manquant

[ctx: Bank account]
en: Account Number is missing
fr: Le numéro de compte est manquant

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
fr: Le numéro de compte n’est pas valide (seuls les chiffres sont autorisés)

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
fr: Le numéro de compte n’est pas valide (il doit comporter entre 5 et 17 chiffres)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is missing
fr: Le numéro de routage est manquant

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
fr: Le numéro de routage n’est pas valide (seuls les chiffres sont autorisés)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (must be 9 digits)
fr: Le numéro de routage n’est pas valide (il doit comporter 9 chiffres)

en: Continue to Payment
fr: Continuez vers la page de paiement

en: Place order
fr: Passer une commande

en: Thank you for your order.
fr: Merci pour votre commande.

en: Credit Card
fr: Carte de crédit

en: Pay securely using your credit card.
fr: Payez en toute sécurité par carte de crédit.

en: Pay securely using your checking account.
fr: Payez en toute sécurité par compte courant.

en: Enable / Disable
fr: Activer / Désactiver

en: Enable this gateway
fr: Activer cette passerelle

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
fr: Titre du moyen de paiement que le client verra lors de la procédure de paiement.

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
fr: Description du moyen de paiement que le client verra lors de la procédure de paiement.

en: Detailed Decline Messages
fr: Messages de refus détaillés

en: Check to enable detailed decline messages to the customer during checkout when possible, rather than a generic decline message.
fr: Cochez cette case pour permettre l’envoi de messages de refus détaillés au client au moment du paiement, lorsque cela est possible, plutôt qu’un message de refus générique.

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the %1$sdebug log%2$s
fr: Affichez des messages d’erreur détaillés et des demandes/réponses API sur la page de paiement et/ou enregistrez-les dans le %1$sjournal de débogage%2$s

en: Show on Checkout Page
fr: Afficher sur la page de paiement

note: translators: show debugging information on both checkout page and in the log
en: Both
fr: Les deux

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
note: translators: environment as in a software environment (test/production)
en: Environment
fr: Environnement

[ctx: Payment gateway production or test environment modes]
en: Select the gateway environment to use for transactions.
fr: Sélectionnez l’environnement de passerelle à utiliser pour les transactions.

en: Connection Settings
fr: Réglages de connexion

[ctx: Used in payment gateways configuration]
en: Share connection settings
fr: Partager les réglages de connexion

en: Use connection/authentication settings from other gateway
fr: Utiliser les réglages de connexion/authentification d’une autre passerelle

en: Disabled because the other gateway is using these settings
fr: Désactivé car l’autre passerelle utilise ces réglages

en: Card Security Code (CSC)
fr: Code de sécurité de la carte (CSC)

en: Display the Card Security Code (CSC) field on checkout
fr: Affiche le champ du code de sécurité de la carte (CSC) au moment du paiement

en: Saved Card Security Code
fr: Code de sécurité de la carte enregistré

en: Display the Card Security Code field when paying with a saved card
fr: Affiche le champ du code de sécurité de la carte en cas de paiement avec une carte enregistrée

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number
en: %1$s - Order %2$s
fr: %1$s - Commande %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number. Definitions: Capture as in capture funds from a credit card.
en: %1$s - Capture for Order %2$s
fr: %1$s - Capture pour la commande %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - site title, %2$s - order number
en: %1$s - Refund for Order %2$s
fr: %1$s - Remboursement de la commande %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - a monetary amount
en: %1$s Refund in the amount of %2$s approved.
fr: Remboursement de %1$s d’un montant de %2$s approuvé.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - error code, %3$s - error message
en: %1$s Refund Failed: %2$s - %3$s
fr: Échec du remboursement de %1$s : %2$s - %3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - error message
en: %1$s Refund Failed: %2$s
fr: Échec du remboursement de %1$s : %2$s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc)
en: %s Order completely refunded.
fr: Commande %s intégralement remboursée.

en: Oops, you cannot partially void this order. Please use the full order amount.
fr: Oups, vous ne pouvez pas annuler partiellement cette commande. Veuillez utiliser le montant total de la commande.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error code, %3$s - error message. Void as in to void an order.
en: %1$s Void Failed: %2$s - %3$s
fr: L’annulation de %1$s a échoué : %2$s - %3$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message. Void as in to void an order.
en: %1$s Void Failed: %2$s
fr: Échec de l’annulation de %1$s : %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - a monetary amount. Void as in to void an order.
en: %1$s Void in the amount of %2$s approved.
fr: %1$s annulé pour un montant approuvé de %2$s.

[ctx: hash before order number]
en: #
fr: n&deg;

note: translators: Placeholders: %1$s - status code, %2$s - status message translators: Placeholders: %1$s - Payment request response status code, %2$s - Payment request response status message
en: Status code %1$s: %2$s
fr: Code d’état %1$s : %2$s

note: translators: Placeholders: %s - status code translators: Placeholder: %s - Payment request response status code
en: Status code: %s
fr: Code d’état : %s

note: translators: Placeholders; %s - status message translators: Placeholder: %s - Status message translators: Placeholder: %s - Payment request response status message
en: Status message: %s
fr: Message d’état : %s

note: translators: Placeholder: %s - Payment transaction ID
en: Transaction ID %s
fr: ID de transaction %s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment method title, %2$s - environment ("Test"), %3$s - transaction type (authorization/charge)
en: %1$s %2$s %3$s Approved
fr: %3$s %2$s %1$s approuvé

[ctx: noun, software environment]
en: Test
fr: Commande de test

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
fr: Autorisation

note: translators: Placeholders: %1$s - credit card type (MasterCard, Visa, etc...), %2$s - last four digits of the card
en: %1$s ending in %2$s
fr: %1$s finissant par %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - message (probably reason for the transaction being held for review)
en: %1$s Transaction Held for Review (%2$s)
fr: Transaction %1$s retenue pour vérification (%2$s)

en: Your order has been received and is being reviewed. Thank you for your business.
fr: Votre commande a été reçue et est en cours de vérification. Nous vous remercions de votre confiance.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message; e.g. Order Note: [Payment method] Payment failed [error]
en: %1$s Payment Failed (%2$s)
fr: Échec du paiement %1$s (%2$s)

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
fr: Une erreur s'est produite. Veuillez réessayer ou utiliser un autre moyen de paiement.

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - message/error
en: %1$s Transaction Cancelled (%2$s)
fr: Transaction %1$s annulée (%2$s)

en: Transaction Type
fr: Type de transaction

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
fr: Sélectionnez le mode de traitement des transactions. L’option Facturer envoie toutes les transactions pour règlement, l’option Autorisation autorise simplement le total de la commande pour une saisie ultérieure.

en: Charge Virtual-Only Orders
fr: Facturer les commandes virtuelles uniquement

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
fr: Si la commande contient exclusivement des articles virtuels, activez cette option pour facturer immédiatement la transaction, au lieu de l'autoriser.

en: Enable Partial Capture
fr: Activer la capture partielle

en: Allow orders to be partially captured multiple times.
fr: Permet plusieurs captures partielles des commandes.

[ctx: coordinating conjunction for a list of order statuses: on-hold, processing, or completed]
en: or
fr: ou

en: Capture Paid Orders
fr: Saisir les commandes payées

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
fr: Saisissez automatiquement les commandes lorsqu'elles passent à l’%s.

en: a paid status
fr: état payé

en: Accepted Card Logos
fr: Logos des cartes acceptées

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
fr: Il s'agit des logos qui indiquent aux clients les cartes acceptées comme moyen de paiement.

note: translators: Placeholders: %1$s - <strong> tag, %2$s - </strong> tag
en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept. Accepted cards are configured from your payment processor account.
fr: Ce paramètre %1$sne modifie pas%2$s les types de carte acceptés par la passerelle. Les cartes acceptées sont configurées à partir de votre compte de processeur de paiement.

note: translators: http://www.cybersource.com/products/payment_security/payment_tokenization/ and https://en.wikipedia.org/wiki/Tokenization_(data_security)
en: Tokenization
fr: Tokenisation

en: Allow customers to securely save their payment details for future checkout.
fr: Permettez aux clients d'enregistrer en toute sécurité leurs données de paiement en vue d'un prochain passage à la caisse.

note: translators: %1$s - gateway name, %2$s - <a> tag, %3$s - </a> tag, %4$s - <a> tag, %5$s - </a> tag
en: Heads up! %1$s is not fully configured and cannot accept payments. Please %2$sreview the documentation%3$s and configure the %4$sgateway settings%5$s.
fr: Attention ! %1$s n’est pas entièrement configuré et ne peut pas accepter de paiements. Veuillez %2$sconsulter la documentation%3$s et configurer les %4$sréglages de la passerelle%5$s.

[ctx: Noun: payment gateway used to process a transaction]
en: Processing Gateway
fr: Passerelle de traitement

en: Single products
fr: Produits uniques

en: Cart
fr: Panier

en: Checkout
fr: Paiement

note: translators: Placeholder: %s - external checkout label
en: %s is disabled.
fr: %s est désactivé.

note: translators: Context: Error message displayed to merchants if their store currency is not in one of the accepted currencies by the payment gateway they intend to enable. Placeholders: %1$s - a currency or comma-separated list of currencies, %2$s - opening HTML <a> tag, %3$s - closing HTML </a> tag, 
en: Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s. | Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s.
fr[0]: Accepte les paiements en %1$s uniquement. %2$sConfigurez%3$s WooCommerce pour accepter %1$s afin d’activer %4$s.
fr[1]: Accepte les paiements en %1$s uniquement. %2$sConfigurez%3$s WooCommerce pour accepter %1$s afin d’activer %4$s.

note: translators: Placeholders: %1$s - Checkout method label, %2$s - Opening HTML <a> tag, %3$s - Closing HTML </a> tag, %4$s - Opening HTML <strong> tag, %5$s - closing HTML </strong> tag
en: Your store %1$scalculates taxes%2$s based on the shipping address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share customer shipping information with your store for orders with only virtual products. These orders will have their taxes calculated based on the shop address instead.
fr: Votre boutique %1$scalcule les taxes%2$s en fonction de l’adresse de livraison, mais %1$s %4$sne partage pas%5$s les informations d’expédition des clients avec votre boutique pour les commandes comportant uniquement des produits virtuels. Pour ces commandes, les taxes seront calculées sur la base de l’adresse de la boutique.

en: %4$s%1$s Notice!%5$s Your store %2$scalculates taxes%3$s based on the billing address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share the customer billing address with your store before payment. These orders will have their taxes calculated based on the shipping address (or shop address, for orders with only virtual products).
fr: %4$s%1$s Notification !%5$s Votre boutique %2$scalcule les taxes%3$s en fonction de l’adresse de facturation, mais %1$s %4$sne partage pas%5$s l’adresse de facturation du client avec votre boutique avant le paiement. Pour ces commandes, les taxes seront calculées sur la base de l’adresse d'expédition (ou de l’adresse de la boutique, pour les commandes comportant des produits virtuels uniquement).

[ctx: For the merchant to accept Apple Pay payments]
en: Accept Apple Pay
fr: Accepter Apple Pay

note: translators: Allow Apple Pay button on selected display locations (e.g. cart, checkout, product page...)
en: Allow Apple Pay on
fr: Autoriser Apple Pay sur

en: Button Style
fr: Style de bouton

[ctx: Button style]
en: Black
fr: Noir

[ctx: Button style]
en: White
fr: Blanc

[ctx: Button style]
en: White with outline
fr: Blanc avec contour

en: Apple Merchant ID
fr: ID commerçant Apple

note: translators: Placeholders: %1$s - <a> tag, %2$s - </a> tag
en: This is found in your %1$sApple developer account%2$s
fr: Celui-ci se trouve dans votre %1$scompte développeur Apple%2$s

en: Certificate Path
fr: Chemin du certificat

en: The full system path to your certificate file from Apple. For security reasons you should store this outside of your web root.
fr: Le chemin d’accès complet à votre fichier de certificat d’Apple. Pour des raisons de sécurité, vous devez le stocker en dehors de votre racine web.

note: translators: Placeholders: %s - the server's web root path
en: For reference, your current web root path is: %s
fr: Pour référence, votre chemin racine web actuel est : %s

en: Test Mode
fr: Mode Test

en: Enable to test Apple Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
fr: Permettent de tester la fonctionnalité Apple Pay sur l’ensemble de vos sites, sans traiter de paiements réels.

en: Your site must be served over HTTPS with a valid SSL certificate.
fr: Votre site doit être desservi par HTTPS, avec un certificat SSL valide.

en: Your %1$sMerchant Identity Certificate%2$s cannot be found. Please check your path configuration.
fr: Votre %1$scertificat d’identité du commerçant%2$s est introuvable. Veuillez vérifier la configuration de votre chemin.

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
fr: Acheter avec

en: Apple Pay payment authorized.
fr: Paiement Apple Pay autorisé.

en: Apple Pay payment failed. %s
fr: Le paiement Apple Pay a échoué. %s

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Discount
fr: Remise

en: Shipping
fr: Expédition

en: Fees
fr: Honoraires

en: or
fr: ou

en: By submitting your payment, you agree to our %1$sterms and conditions%2$s.
fr: En effectuant votre paiement, vous acceptez nos %1$sconditions générales%2$s.

[ctx: For the merchant to accept Google Pay payments]
en: Accept Google Pay
fr: Accepter Google Pay

[ctx: Setting title for a multi-select list dropdown of display locations]
note: translators: Allow Google Pay button on selected display locations (e.g. cart, checkout, product page...)
en: Allow Google Pay on
fr: Autoriser Google Pay sur

en: Enable to test Google Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
fr: Permettent de tester la fonctionnalité Google Pay sur l’ensemble de vos sites, sans traiter de paiements réels.

en: Google Pay payment authorized.
fr: Paiement Google Pay autorisé.

en: Google Pay payment failed. %s
fr: Le paiement Google Pay a échoué. %s

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
fr: Erreur %d : Impossible de créer une commande. Veuillez réessayer.

en: There was a problem processing your order and it is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
fr: Un problème s’est produit dans le traitement de votre commande et elle est mise en attente pour examen. Veuillez nous contacter pour terminer la transaction.

note: translators: Example: "Authorize.Net Transaction Held for Review". Placeholder: %s - Payment gateway title
en: %s Transaction Held for Review
fr: Transaction %s retenue pour vérification

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title
en: %s Payment Failed
fr: Échec du paiement %s

note: translators: Placeholders: %s - payment gateway title
en: %s Transaction Cancelled
fr: Transaction %s annulée

en: Order cannot be captured
fr: Impossible de saisir la commande

en: Transaction authorization has expired
fr: L’autorisation de la transaction a expiré

en: Transaction has already been fully captured
fr: La transaction a déjà été entièrement saisie

en: Transaction cannot be captured
fr: La transaction ne peut pas être capturée

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - transaction amount. Definitions: Capture, as in capture funds from a credit card.
en: %1$s Capture of %2$s Approved
fr: Capture %1$s de %2$s approuvée

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title (such as Authorize.net, Braintree, etc), %2$s - failure message. Definitions: "capture" as in capturing funds from a credit card.
en: %1$s Capture Failed: %2$s
fr: Échec de la capture %1$s : %2$s

en: Pre-Order Tokenization attempt failed (%s)
fr: La tentative de tokenisation de la précommande a échoué (%s)

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Site name, %2$s - Order number
en: %1$s - Pre-Order Release Payment for Order %2$s
fr: %1$s - Validation de paiement de précommande pour la commande : %2$s

en: Payment token missing/invalid.
fr: Jeton de paiement manquant/non valide.

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Payment gateway name, %2$s - Either 'Authorization' or 'Charge' (untranslated), %3$s - Payment method type (e.g. 'PayPal', 'Credit Card', etc.), %4$s - Last four digits of the card or account, %5$s - Expiration date of
en: %1$s %2$s Pre-Order Release Payment Approved: %3$s ending in %4$s (expires %5$s)
fr: %1$s %2$s Validation de paiement de précommande approuvée : %3$s se terminant par %4$s (expire le %5$s)

note: translators: Context: A payment is released for a pre-order. Placeholders: %1$s - Payment gateway name, %2$s - Payment method type (e.g. 'Bank Account'), %3$s - Last four digits of the account
en: %1$s eCheck Pre-Order Release Payment Approved: %2$s ending in %3$s
fr: %1$s Validation de paiement de précommande par eCheck approuvée : %2$s se terminant par %3$s

note: translators: Context: Release of payment for pre-order failed. Placeholder: %s - Error message
en: Pre-Order Release Payment Failed: %s
fr: Échec de la validation de paiement de précommande : %s

en: Subscription Renewal: payment token is missing/invalid.
fr: Renouvellement de l’abonnement : le jeton de paiement est manquant/non valide.

note: translators: Placeholders: %1$s - Site name, %2$s - Order number
en: %1$s - Subscription Renewal Order %2$s
fr: %1$s - Ordre de renouvellement d’abonnement %2$s

note: translators: Placeholders: %1$s - payment gateway title, %2$s - error message; e.g. Order Note: [Payment method] Payment Change failed [error]
en: %1$s Payment Change Failed (%2$s)
fr: Échec du changement de paiement %1$s (%2$s)

note: translators: Context: Payment made for order. Placeholders: %1$s - Payment method name (e.g. "Credit Card", "PayPal", etc.), %2$s - Last four digits of the card/account used
en: Via %1$s ending in %2$s
fr: Via %1$s se terminant par %2$s

en: Subscriptions
fr: Abonnements

[ctx: hash before order number]
en: #%s
fr: N° %s

en: Payment Token
fr: Jeton de paiement

note: translators: Context: Error message. Placeholder: %s - Label of the related value
en: %s is required.
fr: %s est obligatoire.

en: Unknown Error
fr: Erreur inconnue

en: Sorry, you cannot list resources.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas lister les ressources.

note: translators: Placeholder: %s - setting ID
en: Setting %s does not exist
fr: Le réglage %s n’existe pas

en: Sorry, you cannot edit this resource.
fr: Désolé, vous ne pouvez pas modifier cette ressource.

note: translators: Placeholder: %s - Error message
en: Could not update setting: %s
fr: Impossible de mettre à jour le réglage : %s

en: Unique identifier of the setting.
fr: Identifiant unique du réglage.

en: The type of the setting.
fr: Le type du réglage.

en: The name of the setting.
fr: Le nom du réglage.

en: The description of the setting. It may or may not be used for display.
fr: La description du réglage. Elle peut ou non être utilisée pour l’affichage.

en: Whether the setting stores an array of values or a single value.
fr: Si le réglage stocke un tableau de valeurs ou une valeur unique.

en: A list of valid options, used for validation before storing the value.
fr: Une liste d’options valides, utilisée pour la validation avant le stockage de la valeur.

en: Optional default value for the setting.
fr: Valeur par défaut facultative pour le réglage.

en: The value of the setting.
fr: La valeur du réglage.

en: The type of the control.
fr: Le type de contrôle.

en: The name of the control. Inherits the setting's name.
fr: Le nom du contrôle. Hérite le nom du réglage.

en: The description of the control. Inherits the setting's description.
fr: La description du contrôle. Hérite la description du réglage.

en: A list of key/value pairs defining the display value of each setting option. The keys should match the options defined in the base setting for validation.
fr: Une liste de paires clé/valeur définissant la valeur d’affichage de chaque option du réglage. Les clés doivent correspondre aux options définies dans le réglage de base pour la validation.

en: Job data key "%s" not set
fr: Clé de données de tâche « %s » non définie

en: Job data key "%s" is not an array
fr: La clé de données de tâche « %s » n’est pas un tableau.

en: Background Processing Test
fr: Test de traitement en arrière-plan

en: Run Test
fr: Exécuter le test

en: This tool will test whether your server is capable of processing background jobs.
fr: Cet outil permet de vérifier si votre serveur peut traiter des tâches d’arrière-plan.

en: Success! You should be able to process background jobs.
fr: Succès ! Vous devriez être en mesure de traiter les tâches d’arrière-plan.

en: Could not connect. Please ask your hosting company to ensure your server has loopback connections enabled.
fr: Connexion impossible. Veuillez demander à votre société d’hébergement de s’assurer que les connexions loopback sont activées sur votre serveur.
